Kampukset ja oppimisympäristöt
Kun opiskelet emlyonin kauppakorkeakoulun kampuksella, nautit innovatiivisesta asuin- ja työympäristöstä. Koulun kampukset on suunniteltu mukautumaan uusimpiin opetusmenetelmiin ja tarjoamaan uusinta tekniikkaa, kuten 3D-tulostimet, digitaaliset taulut, kirjoitettavat seinät ja luovuustaulut. Oppimiskeskus ja tekijöiden laboratorio ovat täydellisiä esimerkkejä.
Kampukset ovat myös ystävällisiä, rentoja alueita, joissa voi työskennellä, surffata netissä, syödä, viihtyä, oppia, jutella ihmisten kanssa ja olla luova. Lyhyesti sanottuna kaikki tehokkaaseen oppimiseen tarvitsemasi resurssit!
Lyonin uusi kampus
Vuoden 2024 valintaa varten emlyon muuttaa takaisin Lyonin keskustaan, Gerlandin alueelle. emlyonin uusi kampus on suunniteltu elinvoimaiseksi ja kestäväksi keskukseksi, jossa opit ihmisten välisessä, hybridi-, sitoutuneessa ja yhteydessä olevassa kokemuksessa.
- 30 000 neliömetriä kokonaispinta-alaa sisältäen 7 000 neliömetriä yhteistyötiloja ja 1 600 neliömetriä opiskelijaelämälle.
- Avoimia tiloja opiskelijoille: kirjasto, fablab, leipomo, brasserie jne
- 3 metropysäkkiä Part-Dieulle, Ranskan 2. suurimmalle bisnesalueelle.
Shanghain kampus
Aasian kampus tarjoaa tällä hetkellä ulkomailla opiskelevia ohjelmia kandidaatin ja maisterin tutkinnoille, GEMBA- ja GDBA-tutkinto-ohjelmia sekä EDP-ohjelmia.
Pariisin kampus
5500 m2:n oppimisympäristö, joka sijaitsee vain 5 minuutin kävelymatkan päässä Gare de Lyonin rautatieasemalta, täysin varustettu uusimmalla digitaalisella tekniikalla ja on kiinteästi yhteydessä liike-elämään.
Mumbain kampus
emlyon business school on oma työtila St Xavier's Collegen indogoottilaisen kampuksen sisällä, joka on luokiteltu historialliseksi muistomerkiksi ja sijaitsee Mumbain keskustassa.