Opinto-stipendit
Palkitakseen erinomaisia saavutuksia ja houkutellakseen korkeatasoisia opiskelijoita ympäri maailmaa Business Administration tarjoaa mielellään apurahajärjestelmän taloustieteen ja johtamisen maisteriohjelmaan osallistuville opiskelijoille. Lukuvuosina SU SBA:n dekaani voi myöntää enintään 50 000 CZK (n. 2 000 euroa) kertaluonteisen stipendin enintään 8 lahjakkaalle ulkomaalaiselle opiskelijalle. Maisterintutkinto-opiskelijat voivat saada myös ansioihin perustuvan stipendin 1. vuoden opintotuloksista 10 000 CZK - 40 000 CZK (n. 400 - 1 600 euroa) riippuen painotetusta opintojen keskiarvosta, joka on enintään 1,50.
Valtion stipendit
Tšekin tasavallan hallitus tarjoaa vuosittain apurahoja ulkomaisen kehitysavun puitteissa. Näillä niin sanotuilla valtion stipendeillä tuetaan Bosnia ja Hertsegovinasta, Etiopiasta, Georgiasta, Kambodžasta, Moldovasta, Ukrainasta ja Sambiasta tulevia opiskelijoita, jotka haluavat opiskella Tšekin tasavallan julkisissa yliopistoissa. Tšekin tasavalta myöntää apurahoja sekä tšekin että englannin kielellä suoritettaviin opintoihin (jatko- maisteri- ja tohtoriohjelmissa). Lukuvuoden 2025/2026 hakemusten viimeinen jättöpäivä on 30.9.2024 . Lisätietoja on saatavilla täältä .
Visegrad-stipendit
V4-maiden ( Tšekin, Unkarin, Puolan ja Slovakian ) kansalaiset sekä Albanian, Armenian, Azerbaidžanin, Valko-Venäjän, Bosnia ja Hertsegovinan, Georgian, Kosovon, Pohjois-Makedonian, Moldovan, Montenegron, Serbian ja Ukrainan kansalaiset voivat saada Visegrad-rahastosta enintään 4 lukukauden stipendin. Visegrad-stipendit tukevat kandidaatin, maisterin ja tohtorin opiskelijoille ja tutkijoille Visegrad-ryhmän maiden, mukaan lukien Tšekin, yliopistoissa. Hakemukset ovat avoinna helmikuusta lähtien, ja viimeinen hakupäivä on 15. huhtikuuta joka vuosi. Lisätietoja tästä stipendistä on saatavilla täältä .